Vztah v izolaci CoronaViru - baby boom nebo víc rozvodů?

Zůstaňte uvnitř, řekli. Nevycházejte, pokud to není nezbytně nutné. Do práce, nakoupit, zdravotní procházka. A co takhle osobní důvody? Jaký má ať už nucená či dobrovolná izolace na nás vliv? A jakým způsobem to ovlivňuje naše spolužití v páru? Podle Daniela Krugera, sociálního a evolučního psychologa na Michiganské Univerzitě, vede nucená karanténa k vyšší porodnosti o devět měsíců později. Ačkoliv výzkumy doposud vztah mezi karanténou a porodností nepotvrzují, jiné psychologové se tak přiklánějí k tomuto intuitivnímu vysvětlení. Na druhou stranu, už i Wuhanská data ukazují, že s žádostmi o rozvod se po rozvolnění karantény také roztrhl pytel. Jak tedy prožít intenzivní čas spolu, aby se náš vztah upevnil?

Denní plán
Nastavit si denní rytmus a naplánovat si, co přes den budete dělat, je klíčové. Promluvte si společně o tom, kdy v průběhu dne se můžete a chcete věnovat sobě navzájem, a naopak vymezte si také prostor, kdy potřebujete mít čas jen pro sebe. Ve společném čase si můžete dovolit dělat něco, na co jindy nemáte moc prostor, nebo oprášit různé „bucket lists“ s aktivitami, které byste jednou rádi vyzkoušeli. Naučte se spolu něco nového - vařte spolu, trénujte se v konverzaci v cizím jazyce. Zařaďte do Vašeho dne činnosti, které jsou prospěšné pro Vaše zdraví a můžete je dělat společně. Začněte den s jógou, nebo si dejte X-denní výzvu v planku. Osobně doporučuji také praktikovat společnou meditaci - Škola Improvizace na svém facebook profilu živě vysílá každé ráno meditaci s Filipem, nebo osobní tip za mne je dýchání s Wim Hofem. V neposlední řadě také do Vašeho denního plánu nezapomeňte naplánovat aktivity, které snižují stres. Mezi ne patří zdravotní procházka (samozřejmě s rouškami a v dostatečném odstupu od ostatních #rouskyvsem), poslouchání hudby a třeba i spontánní tanec, domácí kino, čtení, kreslení a různé DIY projekty.

Oddechový čas
Běžný pracovní režim nám často umožňuje spolu trávit rána, večery a víkendy. To se v domácí izolaci značně mění, a to že náš protějšek je doma fyzicky ještě neznamená, že je pro nás dostupný psychicky. Buďte proto ohleduplní k individuálním potřebám a jednoznační při komunikaci těch Vašich. Řekněte si, jak byste chtěli trávit čas a pomozte si případně i nějakými jednoduchými signály - například sluchátky, zavřenými dveřmi, apod. V malém 2kk úplně nemusíte mít příliš možností, jak se izolovat i od sebe navzájem, buďte proto minimalističtí. Musíte zajít nakoupit? Běžte jen jeden a využijte tuto chvíli jako čas pro sebe.

Rozdělte si povinnosti
Jste doma oba, máte oba svou práci a oba se podílíte na vznikajícím nepořádku. Vyjděte si vstříc a domluvte se, jak si rozdělíte péči o domácnost. Jeden vaří? Senzace! Projevte uznání a vděčnost za uvařenou teplou večeři a proaktivně se vrhněte na úklid nádobí a kuchyně. Nic není horšího než otrocky dělat jednu činnost bez pomoci a povšimnutí druhého. Neodkládejte domácí práce na jindy. Trávíte doma většinu svého času a mít tam uklizeno vede k celkově spokojenosti. Ti odvážnější mohou dokonce zrealizovat dlouho odkládané kroky k zútulnění (je čas konečně zarámovat a pověsit fotky z našich dovolených).

Ukažte se v tom nejlepším světle
Máte jedinečnou příležitost ukázat Vašemu protějšku, že udělal nejlepší rozhodnutí ve svém životě, že je zrovna s Vámi. Pečujte o svůj vzhled, dbejte na řádnou hygienu, nepřestávejte se vonět vašim oblíbeným parfémem - Váš partner si ho zaslouží víc než spolucestující v tramvaji na cestě do práce :). Nejde však jen o fyzično, soustřeĎte se i na to, co se Vám podařilo. Prozraďte partnerovi při večeři, jak je Vám podařilo vymyslet nový způsob, jak vyřešit s kolegy nastalý problém či jak jste ohromili klienta novou kampaní. jak říkám, máte jedinečnou příležitost se fakt vytáhnout :)

Mluvte spolu
V intenzivním kontaktu máme tendenci si daleko více všímat různých bezděčných pohledů či gest, a mnohem citlivěji na ně reagovat. Soustřeďte se více než kdy jindy na projevování pochvaly, všímejte si, co funguje a „načapávejte“ toho druhého při činnostech hodných pochvaly! Může se z toho vyvinout zábavná hra, která nastartuje změnu, jak vnímáte svého partnera. Držte se dál od zbytečných konfliktů, raději přijměte, že se mohou objevovat, a reagujte na zvýšené napětí humorem či fyzickém objetím. Mnoho záminek k hádce může být odpáleno právě intenzivním spolužitím. A v případě, že se tomu nedá vyhnout, domluvte se předem, kolik času tomu budete věnovat. Inspirací Vám může být zvyk mého kolegy - „otevřeme si láhev vína a společně to řešíme tak dlouho, dokud není láhev prázdná“

Přejděte to s nadhledem
V první řadě současná situace vyvíjí větší tlak na nás jako jednotlivce než na naše vztahy. Právě proto, že se setkáváme s tak extrémní situací poprvé, můžeme se potýkat také s novými myšlenkami a prožitky. Ty nás mohou přinejmenším překvapit ale v horším případě pro nás mohou být ohrožujícímí. Třeba v případě, kdy situace způsobila výpadek příjmu, či se potýkáme se zdravotními či psychickými obtížemi. V těchto krajních situacích může být užitečné ponořit se do sebe, snažit se porozumět tomu, co se mi děje, jak mi v tom je, a co s tím mohu dělat v případě, že mi v tom není dobře. Nedaří-li se mi propojit se sám se sebou, přenáším svou nepojmenovou frustraci právě do vztahu, který začnu bedlivě pozorovat a kompenzovat své pocity právě v něm. Větším nebezpečím proto pro partnerský vztah není karanténa nýbrž neochota nebo nemožnost vyřešit si to v sobě a obrátit to proti vztahu. Moje doporučení na závěr? Přečkat. Objeví-li se pnutí či konflikty ve vztahu, přejděte to, hledejte užitečné informace pro Vás a Vaše pocity a nedělejte ukvapené závěry ohledně Vašeho partnerství či vztahu. Váš vztah je možná naprosto v pohodě, a jakmile situace pomine, vše se vrátí do normálu.

Opatrujte se.

Z našeho blogu

Webinář Akademie Partnerství: #laskajedovednost

O vztazích se mluví pořád a všude. Přesto většina z nás v nich více či méně tápe. Někdo ztroskotá hned u prvního kroku. Jiný dokáže na první pohled zaujmout, ale neumí se do vztahu ponořit a pořád hledá zadní vrátka. Některé páry spolu skoro vůbec nemluví, další se pořád hádají. Někdy je ve vztahu moc drama, jindy zase velká nuda. Někdo se v sexu stydí, jiný ho stále hledá mimo vztah...

Jak se dařilo lásce v karanténě?

Rutina. Klid. Monotónnost. Ale také odvaha. Soudržnost. Spolupráce. I takto se vyjadřovaly oslovené páry k soužití v karanténě.

Pro mnoho párů byla karanténa velká neznámá. Celý den spolu doma? Co to s námi udělá? Jak budeme pracovat? Kdo co bude dělat? Co děti? Pro některé, možná i čerstvě zamilované...

Mít pravdu nebo být laskavý k druhému?

Co potřebujeme udělat, abychom se sebe zase dotkli? Co můžeme udělat proto, abychom se na sebe zpátky napojili?

Je těžké klást si takové otázky, když se cítíme zraněni tím druhým. Ve chvíli, kdy prožíváme bolest způsobenou našim partnerem, se naše myšlenky upínají k hledání motivů, proč to udělal/a. Čím jsme si to zasloužili? Proč nám to dělá?...